Kontrola dostępu
Pragniemy zaoferować Państwu rozwiązania z dziedziny kontroli dostępu (KD). System przeznaczony jest głównie dla firm i instytucji, lecz nie ma przeszkód w zastosowaniu go w budownictwie prywatnym. Do wyboru jest szeroka gama urządzeń i systemów. Od prostych klawiatur szyfrujących obsługujących pojedyncze przejście, przez sieci kontrolerów na kartę zbliżeniową obsługujące wiele pomieszczeń, kończąc na zaawansowanych kontrolerach biometrycznych. System KD może być z łatwością integrowany z innymi systemami takimi jak RCP (rejestracja czasu pracy), system alarmowy bądź CCTV (telewizja przemysłowa).
Możliwości identyfikacji osób:
- kody PIN
- karty zbliżeniowe
- cechy biometryczne (odcisk palca, barwa głosu, geometria twarzy, dłoni, układ naczyń krwionośnych w palcu)
- dowolne kombinacje wyżej wymienionych
Przejście w systemie może zostać tak skonfigurowane, że do jego otwarcia wymagane są np. dwie osoby (dwie pomyślne identyfikacje róznych osób). Możliwe jest takie ustawienie urządzeń, aby użytkownik, który jest na kontrolowanym obszarze nie mógł przekazać karty osobie na zewnątrz (jego karta jest nieaktywna do momentu opuszczenia strefy). Kontrolery przejść mogą zostać wyposażone w czujniki otwarcia drzwi – możliwe jest np. określenie maksymalnego czasu ich otwarcia (zabezpieczenie przed przytrzymywaniem drzwi dla innych osoób).
Strukrura systemu dla jednego przejścia:
- czytnik/klawiatura – urządzenie odbierające dane od użytkownika (kod PIN, karta itd)
- kontroler – na podstawie danych z czytnika podejmuje akcję, decyduje czy otworzyć drzwi
- element wykonawczy – element otwierający drzwi np. Elektrozaczep, zwora elektromagnetyczna, wkładka elektryczna
- opcjonalnie: czujnik otwarcia drzwi, przycisk wyjścia
Podział systemów:
- prosty system autonomiczny – jeden kontroler kontroluje jedno przejście, kontrolery nie są ze sobą w żaden sposób połączone, wymagana jest ich osobna konfiguracja
- sieć czytników z kontrolerem centralnym – każde przejście wyposażone jest w czytnik, centralny element sterujący podejmuje decyzję czy i które przejście otworzyć, wadą tego rozwiązania jest kompletny paraliż systemu w przypadku awarii elementu centralnego
- sieć autonomicznych kontrolerów – kontrolery komunikują się w obrębie jednej sieci, konfiguracja jest łatwa, wyszystkie kontrolery konfiguruje się w tym samym czasie – jest to najlepsze rozwiązanie dla złożonych systemów
Od stopnia bezpieczeństwa przejścia (oprócz dobrze wykonanego systemu pod względem projektowym) zależy w dużym stopniu rodzaj elementu blokującego drzwi:
- zwora elektromagnetyczna – jest to najmniej bezpieczne rozwiązanie – drzwi są trzymane do ościeżnicy za pomocą silnego elektromagnesu. Rozwiązanie takie można stosować w miejscu dodatkowo dozorowanym, gdzie nie zachodzi obawa próby siłowego wtargnięcia.
- elektrozaczep – rozwiązanie wykorzystywane np. W domofonach. W drzwiach montowana jest klamka tylko z jednej strony (od strony chronionej). Od drugiej strony można wejść tylko wtedy gdy zwolniony zostanie zaczep
- elektryczna wkładka – bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa – działa jak zwykła wkładka zamka, z tym że zamiast klucza otwiera się po otrzymaniu napięcia. Wkładka może współpracować z drzwiami antywłamaniowymi, czyniąc przejście tak samo bezpiecznym jak w przypadku standardowych drzwi.
Oczywiście informacje tu podane są pobieżne, mają na celu jedynie wstępne zapoznanie z tematem i możliwościami systemu. Jeżeli są Państwo zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami, prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy, w celu umówienia spotkania z naszym przedstawicielem handlowym.